370 657 33009
Atgal

5 patarimai, kurie padės vaikučiams noriau valytis dantis

„Apie dantų priežiūrą mokyti reikia ne vaikus, o jų tėvus“ – įsitikinusi gydytoja odontologė Algimantė Lošytė, kuri dalijasi savo patirtimi bei patarimais, kaip dantų priežiūrą paversti vaikams malonia kasdiene veikla.

Mokant vaikus valytis dantis, svarbiausia viską pateikti žaidimo forma ir nepamiršti, jog tėvai privalo prisiimti atsakomybę už vaiko dantų priežiūrą nuo pirmojo dantuko iki kol pradedama eiti į mokyklą. Deja, tėvai dažnai patys nežino ne tik to, jog reikia rūpintis vaikų dantų valymu iki kol vaikas išmoksta rašyti, bet ir kaip dantis prižiūrėti taisyklingai.

Tėvai neretai susiduria su problema, bandydami įkalbėti vaikus valytis dantukus, retas kuris entuziastingai tai daro, o kai kurie net ir priešinasi. Vaikai dažnai nesupranta, kodėl jiems privalu valytis dantukus, jų neveikia grasinimai, o prievarta gąsdina. Tačiau tėveliai privalo rūpintis vaikų dantų priežiūra, kol išlavinami vaiko motoriniai dantų valymosi įgūdžiai. Kaip tai padaryti, patarimais dalijasi gydytoja odontologė  Algimantė Lošytė.

 

1. Iki 7 metų amžiaus, t.y. iki kol vaikas pradeda eiti į mokyklą ir išmoksta rašyti, tėvai yra atsakingi už vaiko dantų priežiūrą.

Išmokus rašyti, pradedami ugdyti rankų motoriniai įgūdžiai – tik tada vaikas gali pradėti savarankiškai valytis dantis. Iki šio amžiaus dantų valymui skyrus net 5 min., dantys nėra tinkamai išvalomi. Vaikas dar nežino valymo sistemos, dažnai išvalo tik priekinius dantukus, o ne visus paviršius.

 

2. Valyti dantis kasdien be jokių išimčių – ryte ir vakare.

Kiekvieną dieną reikia bandyti užsiimti dantukų valymu tuo pačiu metu – ryte ir vakare. Taip pat nustatykite, kiek ilgai reikėtų valytis dantis, tačiau nepersistenkite – valymosi laiką reikia ilginti pamažu, kad vaikui nenusibostų. Išsivalius dantis, neleiskite vaikams užkandžiauti.

 

3. Paaiškinti vaikui, kodėl yra svarbu valytis dantis.

Labai svarbu informaciją apie dantų priežiūrą pateikti vaizdingai – kokie siaubai, kariesiukai ir kirmėliukai, jų tyko neišsivalius dantukų. Pavyzdžiui, aš savo mažiesiems pacientams dantukus „plaunu“, o ne gręžiu.

Vaikams paaiškinu, kad jie blogai išvalė dantukus, dėl to atsirado kirmėliukų. „Nuplaunamas“ vienas dantukas, o kitais vaikas turi rūpintis pats, kad kariesiukai negrįžtų. Taip pat vaikams labai svarbios skatinamosios priemonės – atsimenu, jog viena dantų pastą gaminanti įmonė buvo sukūrusi lenktyniavimo žaidimą, kuriame varžėsi visi šeimos nariai. Vienoje žaidimo pusėje buvo surašyta visa informacija apie dantų valymąsi, o kitoje reikėjo kiekvieną vakarą klijuoti lipdukus už išvalytus dantukus. Pirmasis surinkęs visą lipdukų kolekciją tapdavo dantukų valymosi čempionu.

 

4. Maži apdovanojimai

Atlikusi dantų priežiūros procedūras mažoms mergaitėms, priklijuoju „Swarovski“ kristaliuką. Kristaliukas klijuojamas ant pieninio danties, kuris iki 6 metų iškrenta, tad nepadaroma žala pačiam dantukui. Mergaitės turi žėrintį dantuką ir uoliai prižiūri kitus, norėdamos išsaugoti puošmeną.Tai yra viena labiausiai pasiteisinusių skatinimo priemonių. Taip pat mažiesiems savo pacientams, išklausius dantukų priežiūros pagrindinių taisyklių, įteikiu diplomus. Vaikai labai mėgsta tokius įvertinimus.

 

5. Pamokėlės mokyklose ir darželiuose.

Pamokėlės yra viena geriausių priemonių, skatinanti vaikus atsiminti, kaip taisyklingai prižiūrėti dantukus. Edukacinių užsiėmimų metu vaikai išklauso vaizdingų odontologo pasakojimų, kas nutinka neprižiūrint dantukų. Vaikai mokomi, kaip taisyklingai prižiūrėti dantukus bei kodėl tai yra svarbu. Tikiu, jog tokie edukaciniai projektai padeda vaikams pajusti, jog dantų priežiūra yra visų kasdienis įprotis.

 

Gydytoja odontologė Algimantė Lošytė pabrėžia, jog svarbiausia prižiūrint vaikų dantukus vis dėl to yra tėvų iniciatyva. Visi edukaciniai projektai, žaidimai ir odontologo patarimai nepadės, jeigu tėvai neskirs laiko vaikų dantukų valymui. Pasak odontologės, edukacinius užsiėmimus, kaip prižiūrėti dantis, reikėtų vesti ir suaugusiems, nes dažnai ir jie nežino, kaip taisyklingai valyti dantis ar kodėl jie turi padėti tai daryti savo vaikams.

 

Staipsnį galite rasti čia: patarimai