Dantų protezavimas

      Kodėl svarbus dantų protezavimas?

Netekus dantų, susilpnėja kramtymas, likę dantys kramtant yra per daug apkraunami ir ilgainiui taip pat praranda įprastą išvaizdą bei funkciją. Kaip to pasekmė išsivysto žandikaulio sąnario pakitimai – šis gauna per didelį krūvį, greičiau dėvisi, galiausiai pradeda skaudėti, o judesiai tampa riboti.

Preliminarias dantų protezavimo kainas rasite čia.

Dantų nebuvimas turi įtakos žandikaulių kauliniam audiniui. Netekus dantų, dėl vyraujančios rezorbcijos mažėja kaulo masė, prasideda žandikaulių alveolinių ataugų atrofija,  pasikeičia žandikaulių forma. Pažemėja žmogaus apatinis veido trečdalis, sumažėja raumenų tonusas, veide atsiranda raukšlių, žmogus atrodo senesnis. Tai turi neigiamos įtakos paciento sveikatai ir gyvenimo kokybei, nes sveikai ir gražiai atrodantys dantys yra itin svarbūs siekiant išlaikyti gerą savijautą bei pasitikėti savimi.

Padėti Jums susigrąžinti šypseną gali odontologijos klinikos „Šypsenos magija“ gydytojai odontologai, atliekantys protezavimą. Dantų protezavimas yra pažeistų dantų atstatymas ir/ar formos, spalvos, struktūros koregavimas bendradarbiaujant su dantų technikų laboratorija, o joje pagamintos restauracijos yra labai patvarios ir ilgaamžiškos, todėl jei yra prarasta daug danties audinio, nulūžęs dantis, nėra danties ar kelių dantų, tuos defektus galima sėkmingai atstatyti vainikėliais, tiltais ar implantais.

Galimi du variantai: dantų protezavimas išimamaisiais ir neišimamaisiais (fiksuotais) protezais. Protezų parinkimas priklauso nuo burnoje likusių dantų skaičiaus ir būklės.

Dantų protezai – pagrindiniai tipai:

Išimamieji pilni protezai

Protezai, skirti pacientams, netekusiems visų dantų, esančių apatiniame ar (ir) viršutiniame dantų lanke. Išimamieji protezai gali būti fiksuojami ant implantų.

Išimamieji daliniai protezai

Protezai, skirti pacientams, netekusiems kelių dantų viršutiniame ar apatiniame lanke. Jie dažniausiai gaminami galiniams dantų eilių defektams atkurti, jeigu dėl kažkokių priežasčių negalimas dantų protezavimas implantais. Šių protezų kaina yra santykinai mažesnė, estetinė išvaizda pakankamai gera, tačiau dėl mažesnio protezų stabilumo greičiau dėvisi žandikaulio kaulas.

Neišimamieji (fiksuotieji) protezai

Protezai (vainikėliai, daliniai vainikėliai, tiltai, taip pat dantų protezai, dedami ant implantų), fiksuojami prie likusių dantų. Jie pagerina kramtymo efektyvumą, suteikia gerą estetinę išvaizdą ir atgaunamas pasitikėjimas savimi. Taigi pacientas sugrąžinamas į visavertį asmeninį ir visuomeninį gyvenimą.

Šiuolaikinės technologijos leidžia pagaminti protezą, atitinkantį aukščiausius estetinius ir funkcinius reikalavimus.  Ištobulėjus protezavimo medžiagoms, daugelį metų protezavimui naudotą metalo keramiką, keičia bemetalė keramika. Populiariausi vainikėliai:

 • Metalo keramikos

  Protezo pagrindas pagaminamas iš metalo, kuris padengiamas keramikos sluoksniu, atitinkančiu Jūsų dantų spalvą. Šie protezai atrodo gana estetiškai ir yra pakankamai tvirti, ta2iau turi vieną trūkumą: vainikėlyje esantis metalas nepraleidžia šviesos, todėl danties protezas atrodo ne toks natūralus kaip bemetalės keramikos vainikėlis. Be to, aplink metalo keramikos vainikėlį ilgainiui gali atsirasti tamsus ruoželis ties dantenomis. Metalo keramikos protezais galima protezuoti pavienius dantis bei didelius dantų eilių defektus.

 • Bemetalės keramikos vainikėlis

  Tai keraminės apdailos vainikėlis, kurio sudėtyje nėra metalo lydinio. Jis klijuojamas prie natūralių danties audinių ir padengia visus danties vainiko paviršius. Bemetalės keramikos protezai gaminami iš porceliano, todėl jie yra pralaidūs šviesai, nesukelia alergijos ir idealiai tinka priekinių dantų protezavimui. Šis protezavimo būdas estetiškas, tvirtas ir ilgalaikis. Bemetalės keramikos protezai tinkami tik pavieniams priekiniams dantų defektams atstatyti.

 • Cirkonio keramikos protezai

  Itin estetiški ir  labai tvirti.  Jų pagrindą sudaro cirkonio oksido karkasas.  Jis lengvas ir tvirtas, natūralios danties spalvos, todėl uždėjus keramikos apdailą, atrodo labai natūraliai.  Toks protezas tvirtumu lenkia bemetalės keramikos restauracijas, o vietoj tamsaus metalinio karkaso naudojamas cirkonio oksido tvirtas baltas karkasas. Tokiu būdu užtikrinama estetika ir tvirta vainikėlio konstrukcija. Ji naudojama tiek šoninių, tiek priekinių dantų, pavienių ir didelių dantų defektų atstatymui.

Mūsų klinikos Facebook paskyroje, rasite video reportažą, apie dantų protezavimo mitus. Pridedame nuorodą:

Facebook video apie protezavimo mitus

Kompensacija už dantų protezavimo paslaugas

Jūsų patogumui už odontologijos klinikoje „Šypsenos magija“ suteiktas protezavimo paslaugas galite gauti kompensaciją, nes esame pasirašę sutartį su Teritorine ligonių kasa (TLK).  Šiuo metu galioja nustatyta dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarka. Pagal šią tvarką teisę į dantų protezavimą, kompensuojamą iš PSDF biudžeto, turi šių kategorijų apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu (PSD):

 • asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius;
 • vaikai iki 18 metų,;
 • asmenys, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais;
 • asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.

Norėdami gauti dantų protezavimo paslaugas, apdraustieji PSD turi kreiptis į gydymo įstaigą, prie kurios yra prirašyti (gydymo įstaiga turi būti sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK)) arba į kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, turinčios licenciją teikti odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas ir sudariusios sutartį su TLK dėl odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimo ir apmokėjimo.

Konsultacijos metu gydytojas odontologas (arba retesniais ir sudėtingesniais atvejais gydytojų konsiliumas) nustatęs teisę ir dantų protezavimo pagrįstumą bei įvertinęs dantų būklę, protezuojamus dantis, turi suvesti duomenis į Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą, bei asmenį užregistruoti Eilių ir atsargų valdymo informacinės sistemos Dantų protezavimo posistemyje (EVIS DP). Taigi visi duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu vietoje, o asmuo papildomai jokių prašymų gydymo įstaigai ar TLK rašyti ir teikti neturi.

Konsultacijos metu asmuo iš karto informuojamas apie teisės gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas įgijimą arba neįgijimą – įstaiga privalo išduoti tai patvirtinantį informacinį pranešimą.

Asmuo, turintis teisę gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas ir užregistruotas EVIS DP, turi pasirinkti ir kreiptis į gydymo įstaigą, kuri dėl dantų protezavimo pasaugų yra sudariusi sutartį su bet kurią TLK. Dantų protezavimo paslaugų teikimo išlaidos apmokamos paslaugas suteikusiai įstaigai. Jeigu gydymo įstaiga sutarties dėl minėtų paslaugų su TLK neturi, tuomet dantų protezavimo paslaugos nebus kompensuojamos ir už jas asmuo turės susimokėti savo lėšomis.

Dantų protezavimo paslaugos turės būti suteiktos per 3 metus nuo šios teisės įgijimo – asmens užregistravimo EVIS DP posistemyje. Pakartotinai kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas pacientas galės gauti ne anksčiau kaip po 3 metų nuo dantų protezavimo paslaugų kompensavimo dienos.

Dantų protezavimo kompensuojamoji suma

Dantų protezavimo paslaugų išlaidos kompensuojamos iš PSDF biudžeto asmenims pagal faktines dantų protezavimo išlaidas, bet ne daugiau kaip:

 1. pensininkams, nedarbingiems arba iš dalies darbingiems asmenims:
 • kurie turi mažiau kaip 10 funkciškai visaverčių kontaktuojančių natūralių ar kokybiškų protezuotų antagonistinių dantų porų nuo pirmojo krūminio danties iki kitos pusės pirmojo krūminio danties – iki 560,34 Eur;
 • kuriems diagnozuotas didesnis nei II laipsnio patologinis visų dantų nudilimas (daugiau kaip 1/3 danties vainiko aukščio) – iki 560,34 Eur;
 • kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 mm aukščio – iki 1 724,10 Eur (nustato konsiliumas);
 2. vaikams:
 • kurių kramtymo sistema dar vystosi, protezuojama laikinais dantų protezais, pagamintais iš laboratorijoje ar odontologijos kabinete polimerizuojamų polimerų, arba standartinius apsauginius metalinius vainikėlius – iki 285,97 Eur;
 • kurių kramtymo sistema iš esmės susiformavusi, protezuojama naudojant ilgalaikių konstrukcinių medžiagų dantų protezus – iki 1 724,10 Eur (nustato konsiliumas);

3. asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos:

 • po taikyto specifinio (spindulinio ir (ar) chemoterapinio) gydymo burnos ertmėje yra mažiau kaip 10 funkciškai visaverčių kontaktuojančių natūralių ar kokybiškų protezuotų antagonistinių dantų porų nuo pirmojo krūminio danties iki kitos pusės pirmojo krūminio danties – iki 560,34 Eur;
 • atlikta burnos ertmės, veido ir žandikaulių operacija su minkštųjų audinių šalinimu ir (ar) žandikaulių srities kaulo rezekcija – iki 1 724,10 Eur (nustato konsiliumas).
Jei faktinės dantų protezavimo išlaidos buvo didesnės, nei nustatyta kompensuojamoji suma, likusią dalį asmuo turi sumokėti pats. Visi šiuolaikiniai protezai gaminami naudojant tikslias technologijas, jie puikiai pritaikyti ir ilgai tarnauja. Mūsų klinikoje aukštos kvalifikacijos specialistai iš daugelio būdų parinks tą, kuris geriausiai Jums tiks, suderins funkcionalumą, estetiką bei ilgaamžiškumą.